Fostul pastor principal al BISERICII Hillsong, Brian Houston, a fost găsit nevinovat

Asculta informatia

În data de 17 august, Brian Houston a fost declarat nevinovat de nedenunţarea infracţiunilor pedofile, instanţa australiană considerând că are „o scuză rezonabilă”.

Acuzat că a acoperit crimele pedofile comise de tatăl său Franck Houston în anii 1970, Brian Houston a fost achitat de acuzațiile împotriva lui . Fondatorul Bisericii Hillsong a pledat întotdeauna nevinovat, explicând că victima i-a cerut în mod explicit să nu raporteze aceste fapte autorităților.

Franck Houston i-a mărturisit fiului său faptele pe care le-a comis asupra mai multor persoane, printre care Brett Sengstock, una dintre victimele care dorea să iasă din anonimat. Brian Houston, dorind să respecte dorințele victimelor, nu și-a denunțat tatăl în fața autorităților. El a spus la ieșirea din tribunal:

“Tatăl meu a fost un pedofil în serie. Nu vom ști niciodată amploarea faptelor sale de pedofil”.

În timp ce magistratul australian Gareth Cristofi a hotărât că fondatorul Hillsong avea o scuză rezonabilă, îndoiala rămâne în caz, procurorii subliniind că este posibil ca pastorul să nu fi denunțat acțiunile tatălui său pentru a nu păta reputația bisericii. La sfârșitul acestui proces, Brian Houston a spus că a simțit „o ușurare că adevărul a ieșit în sfârșit la iveală” și a adăugat că această acuzație a crescut climatul de suspiciune în jurul lui și al bisericii sale.

Despre Info Crestin News

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

10 + = 15